Ne oldu?
Anasayfa » Etkinlik-Duyuru » 2014 Bodrum Felsefe Mevsimi

2014 Bodrum Felsefe Mevsimi

felsefemevsimi

Yalın Ayaklar Kulübü’nün öncülüğü ve yenilenen misyonları sonrasında kulübün yerini alan Poedat Kolektifi, 2014 Yaz için hazır.

17-26 Temmuz tarihleri arasında iki dönem şeklinde planlanan “2014 Bodrum Felsefe Mevsimi”ne Gümüşlük Akademisi ev sahipliği yapacak.

1.dönem17-21 Temmuz tarihleri arasında gerçekleşecek 1. Dönem’in temaları “varlık bilimi, bilgi kuramı, estetik, etik, toplum” olarak belirlendi. Zaman kavramı Aristoteles, Gottfried Wilhelm Leibniz, Samuel Clarke ve Martin Heidegger ile incelenecek, “Bilgiye ulaşmak imkansız mı? Bilimsel yasalar birer varsayım olmaktan öteye geçemiyorlar mı?” gibi sorulara cevap aranacak. Estetik ve etik temalarının tartışmaları ise edebiyat ve sinema yapıtlarına doğrultulan duyguların gerçekliği üzerinden başlayıp kültürel değerler ve temsilî demokrasi ile devam edecek. Karl Marx ve Max Weber ile toplumsal sınıflar araştırılacak, Gilbert Modeli, Pierre Bourdieu’da “estetik tat” konuşulacak. Max Frisch’den Homo Faber ise baştan sona ele alınacak.

2.dönem

 

Temaları “bilinç, benlik, dil, estetik, kültürel çalışmalar” olarak sunulan 2. Dönem ise 22-26 Temmuz tarihleri arasında gerçekleşecek. 20. yüzyıl bilinç felsefesinde bilinç, Erving Goffman’ın dramaturjik çözümlemesi, dili büken “mantıksal yanıltmacalar” masaya yatırılacak, İkinci Yeni’nin anlam bilimi irdelenecek. Estetik tartışmalarının kapısı Jean Baudrillard’ın Sanat Komplosu aracılığıyla Marcel Duchamp, Andy Warhol, tüketim endüstrisi, simülatif yapay gerçeklik, “transestetik” ve müzik felsefesi üzerinden ilerleyecek.

Başvurular lise (üç, dört) ve üniversite öğrencilerine 1 Şubat-15 Nisan tarihleri arasında açık.

Ayrıntılı bilgi ve başvuru için poedat.org/gelecek adresini ziyaret edebilirsiniz.

İletişim için:

Poedat Kolektifi

Yorumunuz:

Free WordPress Themes - Download High-quality Templates