Ne oldu?
Anasayfa » Etkinlik-Duyuru » “Aydın Gün Teşvik Ödülü” Başvuruları Başlıyor

“Aydın Gün Teşvik Ödülü” Başvuruları Başlıyor

bbm_472

İKSV GENÇLERE DESTEĞİNİ SÜRDÜRÜYOR:“AYDIN GÜN TEŞVİK ÖDÜLÜ” BAŞVURULARI BAŞLIYOR

İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın (İKSV) geleceğin sanatçılarının yetişmesine katkıda bulunmak amacıyla 40. yılında başlattığı ve her yıl klasik müzik alanında gelecek vadeden bir genç müzisyene verilen “Aydın Gün Teşvik Ödülü”, bu yılki sahibini arıyor.

İKSV’nin kurucuları arasında yer alan ve Türkiye’de operanın gelişmesine büyük katkıda bulunan Aydın Gün anısına başlatılan “Aydın Gün Teşvik Ödülü”yle, klasik müzik alanında çalgı, opera, bestecilik veya şeflik branşında eğitim gören ya da eğitimini tamamlamış 30 yaşın altındaki müzisyenlere, bir defaya mahsus olmak üzere 15 bin TL tutarında destek sağlanıyor.

“Aydın Gün Teşvik Ödülü” için müzisyenlerin başvurularını, 30 Kasım 2015 Pazartesi sabahına kadar [email protected] adresine özgeçmişleri ve işitsel-görsel malzemeleriyle birlikte göndermeleri gerekiyor. Başvuru için gereken belgelere dair ayrıntılı bilgiyi içeren şartnameye iksv.org/tr/aydin_gun_odulu adresinden ulaşılabilir. Adayların ulusal ve uluslararası başarılarıyla gelişmeye açıklıklarını değerlendirecek seçici kurul, belirleyeceği ismi Aralık ayı sonunda açıklayacak.

Seçici kurul, İKSV Genel Müdürü Görgün Taner başkanlığında, Devlet Sanatçısı şef Rengim Gökmen, Devlet Opera ve Balesi Başrejisörü Yekta Kara, keman sanatçısı Cihat Aşkın, Borusan Sanat Genel Müdürü Ahmet Erenli ile İstanbul Müzik Festivali Direktörü Yeşim Gürer Oymak‘tan oluşuyor.

“Aydın Gün Teşvik Ödülü”nün ilki genç kemancı Hande Küden’e, ikincisi viyolonselci Cansın Kara’ya ve üçüncüsü kontrbasçı Salih Emre Şahin’e sunuldu.

Aydın Gün Kimdir?

1917 yılında Adana’da doğan Aydın Gün, Türkiye’de operanın gelişmesine büyük katkıda bulundu; İstanbul ve Ankara Operaları’nın kurucuları arasında yer aldı ve her iki kurumda da genel müdürlük görevi üstlendi. Gün, “Avrupa Konseyi Kültür Ödülü”nün yanı sıra 1988 yılında “Devlet Sanatçısı” ünvanıyla onurlandırıldı. İKSV’nin kurucuları arasında yer alan Gün, 1974-1993 yılları arasında İKSV’nin genel müdürlüğünü üstlenerek vakfın yaptığı birçok etkinliğin öncüsü oldu. Yirmi yıl süreyle Uluslararası İstanbul Festivali’nin sanat yönetmenliğini yaptı. İstanbul Bienali’nin ilk yılları sayılan Çağdaş Sanat Sergileri’ni başlatan Gün, Uluslararası Leyla Gencer Şan Yarışması’nın da kurucuları arasında yer aldı. 1990’ların sonunda ailesiyle birlikte Berlin’e yerleşerek sanat alanındaki çalışmalarına orada devam eden Gün, 2007 Kasım ayında, 90 yaşındayken aramızdan ayrıldı.

Ayrıntılı bilgi için: iksv.org/tr/aydin_gun_odulu

 

Yorumunuz:

Free WordPress Themes - Download High-quality Templates