“EFA Genç İzleyiciler Film Günü” 8 Mayıs’ta Beyoğlu Sineması’nda!

rauf

“EFA GENÇ İZLEYİCİLER FİLM GÜNÜ” 26 ÜLKEYLE AYNI GÜNDE, 8 MAYIS’TA BEYOĞLU SİNEMASI’NDA!

EFA Genç İzleyiciler Film Günü; 26 ülkeyle aynı günde, 8 Mayıs Pazar günü Zeynep Atakan tarafından kurulan YAPIMLAB’ın liderliğinde ve GalataFilm’in desteğiyle Beyoğlu Sineması’nda gerçekleşecek! Gençleri, sinema yoluyla başka kültürlerle buluşturmayı amaçlayan etkinlikte; genç izleyiciler European Film Academy (EFA) tarafından belirlenen “Girls Lost”, “Rauf” ve “Miss Impossible” filmlerini seyredecekler. Günün sonunda ise, her ülkede yapılan oylama sonucu birinci olan film seçilecek ve ödülü, aynı akşam Almanya’nın Erfurt şehrinde gerçekleşecek törende takdim edilecek.

Avrupa’nın film kültürünü tanıtmayı amaçlayan EFA’nın düzenlediği EFA Genç İzleyiciler Film Günü ve Ödülü, gençleri sinema yoluyla başka kültürlerden hikayelerle, filmlerle ve insanlarla buluşturmayı hedefliyor. 26 Avrupa ülkesinde aynı günde düzenlenen etkinlik gençleri, sinemada film izleme alışkanlığı kazandırmak ve sanat dallarını doğru değerlendirebilmeyi öğretmek için ortak bir amaç ile buluşturuyor. EFA üyelerinden oluşan özel bir seçici kurulun belirlemiş olduğu 3 filmi izlemek üzere buluşan gençler; 3 filmi aynı gün içerisinde izleyip film sonrasında kısa tartışmalar gerçekleştiriyor. Günün sonunda, genç izleyiciler arasından önceden seçilen iki kişilik jürinin liderliğinde yapılan oylama sonucu birinci seçilen film;  EFA Genç İzleyiciler Ödülü için o ülkenin adayı olarak gösteriliyor. Etkinlik günü ve oylama sırasında çekilen video ise aynı akşam Erfurt’ta gerçekleştirilecek ödül töreninde yayınlanmak üzere EFA’ya gönderiliyor. Ülkelerden gelen sonuçlara göre en çok oyu alan filme ödülü, aynı akşam düzenlenen törenle takdim ediliyor.

Ödüllü yapımcı Zeynep Atakan’ın, sinema alanında profesyonelleşmek isteyen gençlere destek vermek amacıyla kurduğu YAPIMLAB; geçtiğimiz yılın ardından bu yıl ikinci defa EFA Genç İzleyiciler Film Günü’ne Türkiye’de ev sahipliği yapıyor. YAPIMLAB’ın liderliğinde, GalataFilm’in destekleriyle ve Başka Sinema, bkz. İletişim ve Festivalteam ortaklığındaki etkinlik; 26 ülkeyle aynı zamanda 8 Mayıs 2016, Pazar günü Beyoğlu Sineması’nda gerçekleşecek.

Bu yıl EFA Genç İzleyiciler Film Günü’nde gösterilecek olan “Girls Lost” (İsveç), “Rauf” (Türkiye) ve “Miss Impossible” (Fransa) filmleri, EFA Genç İzleyici Ödülü için yarışacak. Film aralarında genç izleyiciler, Zeynep Atakan’ın moderatörlüğünde seyrettikleri filmler üzerine konuşma ve tartışma imkanı bulacak. Gençler aynı zamanda gün boyunca, sosyal medya aracılığıyla Erfurt’taki EFA merkezinde bulunan yönetmenlere sorularını iletebilecekler. Gün sonunda yapılan oylama ile belirlenecek Türkiye birincisi olan film, 30 saniyelik bir oy videosu ile Erfurt’a bildirilecek. Aynı akşam Türkiye saati ile 21:00’de gerçekleştirilecek ödül töreni ise yaa.europeanfilmawards.eu adresinden canlı olarak izlenebilecek.

Yorumunuz: