Ne oldu?
Anasayfa » #istfilmfest » Festival Günlüğü #01 (7 Nisan)

Festival Günlüğü #01 (7 Nisan)

Festivalde Bugün

BU FİLMİN SEANSINA DİKKAT! Süresinin uzunluğu nedeniyle “Mayınlı Bölge” bölümünde yer alan Evvelden filminin Beyoğlu Sineması seansı 20.30’a programlanmıştır.

iff-2015_-_The_Trace_Of_The_Butterfly_-_Film_Still

MISIR DEVRİMİ’NİN ARDINDAN Kelebeğin İzi Ekim 2011’de gerçekleşen Maspero katliamında hayatını kaybeden göstericilerden “Mısır Devrimi’nin Guevera’sı” olarak anılan Mina Daniel’in kız kardeşi Mary ile bizi devrimin ardından iki yıllık bir yolculuğa çıkarıyor. “NTV Belgesel Kuşağı”nda izleme fırsatı bulacağımız belgeselin Atlas Sineması Salon 2 saat 19.00’daki gösterimine filmin yönetmeni Amal Ramsis de katılacak. Yönetmenin katılacağı bir diğer gösterim ise 8 Nisan Çarşamba günü Rexx Sineması Salon 2’de 19.00 seansı olacak.

LISANDRO ALONSO FİLMLERİNİ HÂLÂ İZLEMEDİYSENİZ Yarın Arjantin sinemasının genç yeteneği Alonso’nun birbirini takip eden iki filmi festival izleyicisiyle buluşacak. Ölüler Feriye Sineması 13.30 seansında; Ölüler’in başkarakteri Misael Saavedra’nın tuhaf yolculuğuna odaklanan Hayalet ise Beyoğlu Sineması 19.00 seansında gösterilecek.

BALKAN KEŞFİ Nuri Bilge Ceylan’ın gözünde “bir tür kişilik, bir tür ruh, bir öz” canlandıran Balkan sinemasını  “Balkanlar: Ateşin Sineması” bölümüyle keşfetme fırsatını kaçırmayın. Yarın Atlas Sineması 16.00 seansında izlenebilecek film, geçtiğimiz yıl Hırvatistan’ın Pula Ödülleri’nde  En İyi Görüntü ve En İyi Hırvat Filmi dahil birçok ödül alan Zvonimir Juric’in yazıp yönettiği üç bölümden oluşan “toplumsal gerilim” Azrail.

LBM-03392-Modifier

FARKLI COĞRAFYALARDAN FARKLI HİKÂYELER Festivalin hiç kuşkusuz en çok öne çıkan bölümlerinden biri de uluslararası film festivallerinden ödüllerle dönen ve çokça konuşulan filmlerin yer aldığı  “Dünya Festivallerinden” bölümü. Bizi genç bir kadının sanat ve aşk sayesinde değişen dünyasına götüren Julie Lopes Curval yönetmenliğindeki Işıltılı Hayat Feriye Sineması 11.00’de; Rotterdam Film Festivali’nin açılış filmi olarak gösterilen, Tom Harper’ın yönettiği İngiliz filmi Savaş Kitabı ise Atlas Sineması’nda 11.00’de izlenebilir.

Festivalde Bu Hafta

Festivalin ilk haftasında, “Aile Bağları”, “Balkanlar: Ateşin Sineması” ve “Issız Topraklar: Lisandro Alonso” gibi bu yıla özel bölümler ve film ekipleriyle söyleşilerin yanı sıra Reha Erdem’in Kosmos filminin gösteriminin ardından vereceği sinema dersi, Türkiye sinema tarihinin en hareketli dönemlerinden birine tanık olanlardan Sinematek ve Onat Kutlar’ı dinleyeceğimiz panel ve Köprüde Buluşmalar etkinlikleri ile hareketli günler festival takipçilerini bekliyor.

FİLM EKİPLERİYLE BULUŞMA Kelebeğin İzi, Nabat, Şeytan, Caligari’den Hitler’e, Aşk Zahmetli İştir, Hamileler Diyarı, Küçük Bir Sorun, Akşam Yemeği, Motivasyon Sıfır ve Onur filmlerinin bu haftaki gösterimlerine film ekipleri de katılacak.

HAFTANIN SİNEMA DERSİ VE SÖYLEŞİSİ Türkiye sinemasının en önemli yönetmenlerinden Reha Erdem’in Kosmos filminin gösteriminin hemen ardından sinemasını ve esin kaynaklarını anlatacağı sinema dersi 8 Nisan Çarşamba 16.30’da Akbank Sanat’ta; kuruluşunun 50., kurucularından Onat Kutlar’ın aramızdan ayrılışınınsa 20. yıldönümünde efsane sinema kurumu Sinematek’i Cevat Çapan, Atilla Dorsay, Zeynep Oral, Vecdi Sayar, Hülya Uçansu ve Jak Şalom gibi isimlerden dinleyeceğimiz “Sinematek’in Kuruluşunun 50. Yıldönümü” söyleşisi ise 9 Nisan Perşembe 16.00’da İstanbul Modern’de gerçekleştirilecek.

YEŞİLÇAM’IN USTALARIYLA BULUŞMA FIRSATI Festivalde bu yıl “Sinemada Onur Ödülü” alan Türkiye sinemasının birbirinden değerli isimleri festival kapsamında bir kez daha seyretme imkânı bulacağımız unutulmaz filmlerinin gösterimlerinde festival izleyicisiyle buluşacaklar. Usta oyuncu Süleyman Turan Dikkat Kan Aranıyor, Yılmaz Atadeniz kült filmi Maskeli 5ler (ki Süleyman Turan bu filmde de 5 maskeliden birini canlandırıyor), Nebahat Çehre ise Seyyit Han filminin gösteriminde aramızda olacaklar.

İDİL BİRET PERA MÜZESİ’NDE Bir diğer ustanın hayatına izleyeceğimiz İdil Biret: Bir Harika Çocuğun Portresi belgeselinin 8 Nisan Çarşamba 17.00 ve 19.00 seanslarında İdil Biret ve yönetmen Yoel Meranda filmin gösterimine katılıp izleyicilerin sorularını yanıtlayacak.

YOĞUN İLGİ ÜZERİNE EK SEANS KONAN FİLMLER İlk haftanın ek seansları, ünlü piyanist İdil Biret’in kişisel ve samimi bir portresini çizen İdil Biret: Bir Harika Çocuğun Portresi belgeseli için 8 Nisan Çarşamba günü Pera Müzesi Salonu’nda saat 17.00’de, usta yönetmen Paul Thomas Anderson’ın yeni filmi Gizli Kusur için ise 10 Nisan Cuma günü Atlas Sineması 24.00 seansına ek gösterim konulmuştur.

YÖNETMEN RÖPORTAJLARI Festival filmlerinin yönetmenleriyle yapılan röportajları festivalin sayfasından takip edebilirsiniz. Brezilyalı efsanevi fotoğrafçı Sebastião Salgado’nun oğlu Juliano Ribeiro Salgado’nun Wim Wenders’le birlikte yönettiği, fotoğrafçının hayatına ve eserlerine bakış atan Toprağın Tuzu belgeseliyle ilgili röportaja buradan ulaşabilirsiniz:

Yorumunuz:

Free WordPress Themes - Download High-quality Templates