Ne oldu?
Anasayfa » Sinema » Film Yazısı: Daire – 2014

Film Yazısı: Daire – 2014

 daire-151-2

“İnsan ciddiye alınmak istiyor Feramus. Bastığı yeri sarsmak istiyor.”

Adana Altın Koza Film Festivali’nde Film Yön En İyi Film Yönetmeni ödülünün sahibi olan ve Atıl İnanç’ın yazıp, yönettiği ‘Daire’ filmi 7 Şubat Cuma günü Başka Sinema salonlarında vizyona giriyor.

Film günümüzün -bir yandan sıradanlaşmış- dertleri etrafında gelişiyor. Baba-oğul sorunu, işsizlik, hayatta istediği seçimleri yapamamak, bürokrasiye yenik düşmek gibi temaları işliyor. Bunların etrafında gezinirken de abartıya kaçmamayı başarıyor.

daire-166-2

Feramus felsefe okumuş, ‘filozof’ diye çağrılan, üniversitedeki işini kaybettikten sonra ve babasının ölümü üzerine kasabasının yolunu tutar. En başından itibaren sessiz, sakin, yeri geldiğinde lafını sakınmayan bir adamdır Feramus. Kedisi ‘Gece’ ile yollara düşerler. Genellikle Feramus’un etrafından gelip geçenlerin hikayesini izliyoruz. Kasabada kullanılmayan ama çalışmaya devam eden bir havaalanında kendisi de bir iş bulur. Havaalanının müdürü akrabasıdır.

daire-164-2

Kimi zaman Feramus’un düş dünyasına girdiğimizde babası ve kendi oğluyla ilgili hayallerine, kafasında kurduklarına tanıklık ediyoruz. Komşusu Betül ise kasabanın tiyatrosunda çalışmaktadır. Tiyatro kapatılınca iki çocuğuyla parasız kalır. İş için arkadaşlarını arar ama istediğini elde edemez. Yapacak bir şeyi yoktur ve belediyenin iş garantili kursuna girmek zorunda kalır. İş mi? Kadın açığı olduğu için ölü yıkama işine girmiştir.

daire-165-2

Karakterlerin her birinin kesişen ama birbirlerini pek etkilemeyen hikayeleri gündelik yaşamın boğuculuyla, hayatın belirsizlikleriyle, yapmak zorunda kalınan tercihlere odaklanıyor. Betül’ün kızının rahatsızlığı, Feramus ile tanışmalarına sebep olur. Aralarında olmakla, olmamak arasında gidip, gelen bir ilişki başlar. Feramus iç dünyasında geçmişiyle hesaplaşırken, gündelik hayatta dertleriyle onu sarmalamaktadır.

Film beklendik sonuna rağmen, başarılı görüntü yönetmenliğiyle, boğucu atmosfere sahip taşra filmlerinden sıyrılmayı başarıyor. Bir nevi kendisini izlettiyor. Yan karakterlerin performansları filme tempo katan diğer unsurlardan ayrıca. Onların da kendi dertleri ve başka dünyaları var. Herkes başka bir hayatı yaşayıp, aynı yerde toplanabiliyor. Aşırı karakterler görmüyoruz. Her ne kadar Arif karakterini canlandıran Erol Babaoğlu’nun uç performansı görülmeye değer. Eğlenceli, pozitif fakat ölümün kıyısında yaşayan bir karakter Arif.

Daire, içinizi ısıtan sımsıcak hikayelerden değil. Belki ikinci hatta üçüncü izlemeleri yapılıp okunması gereken bir film. Özellikle yönetmenin de felsefe mezunu olduğunu düşünürsek, anlatımların altında aranacak ‘metaforlar’ bu tekrar izlemeleri zorunlu kılacaktır.

Doruk Önal – twitter.com/Sosyokopat

Yönetmen ve Senarist: Atıl İnaç
Oyuncular: Fatih Al, Nazan Kesal, Erol Babaoğlu
Ülke: Türkiye
Dağıtım: M3 Film
Yapım: Lacivert Film

Yorumunuz:

Free WordPress Themes - Download High-quality Templates