#İstFilmFest16’dan Her Güne İki Film Önerisi (21+10)

35 film fest poster

İstanbul Film Festivali 35. kez “Merhaba” demeye hazırlanıyor. 7-17 Nisan tarihleri arasında onlarca film izleyiciyle buluşacak. Film gösterimlerinin yanı sıra, etkinlikler, atölyeler v.b ile bir süre hayatınızdaki sıkıntılardan uzaklaşma fırsatı sunuyor festival.

6 Nisan Çarşamba günü Haliç Kongre Merkezi’nde açılışını yapacak olan festival 11 gün sürecek. Her gün en az iki film diyerek 21+10 (10 kısa film) filmden oluşan bir izleme listesi sunacağım. Gişe filmlerinden sıkıldıysanız, yeni filmler keşfetmek istiyorsanız İstanbul Film Festivali yine tam size göre…

7 NİSAN

NEON BOĞA: Venedik Jüri Özel Ödülü alan bu film Brezilya kırsalında geçiyor. Yönetmen Gabriel Mascaro  tekdüze hayatları  görsel ve işitsel bir şölene dönüştürüyor. (13.30 / Fitaş 4)

MIDNIGHT SPECIAL: Berlin Altın Ayı’ya aday olan bu film oyuncu kadrosuyla zaten “izle beni” diye bağırıyor. Fantastik bilim-kurgu olan film, özel yeteneklere sahip olan genç Alton’ın peşindekilerden ailesinin de yardımıyla kaçışını anlatıyor. Bu kaçış sırasında Alton yeteneklerini de keşfediyor. Gerilimli bir film izlemeye hazır olun. (21.30, hem Fitaş 4, hem Rexx 1)

MICHAEL JACKSON

8 NİSAN

MICHAEL JACKSON´IN YOLCULUĞU: Adından da anlaşılacağı gibi bir Michael Jackson filmi. Bunun yanı sıra işin mutfağında Spike Lee olunca keyifli bir işin ortaya çıkacağını tahmin etmek zor değil. Festivalde bir belgesel izleme hakkınız varsa bu film size göre olabilir. (13.30 / Fitaş 6)

YEMEKTEYDİK VE KARAR VERDİM: İkinci günün sonunda bir Türk Filmi izleyin bence. Kafanız dağılır. Görkem Yeltan’ın yönetmen koltuğunda oturduğu, senaryosunu yazdığı ve oynadığı bu film Gürsoy ailesinin aile olma sürecinde çıktığı hayat yolculuğundan kısa bir kesiti anlatıyor. Keyifle başlayan bir aile yemeği karmaşaya dönüşür. (19.00 /Beyoğlu)

9 NİSAN

FRANSIZ KANI: Neo-Nazi olan Marko’nun şiddete olan düşkünlüğü ve yaşadığı gerilimlerden sonra iyi bir insan olmaya karar vermesiyle gelişen süreci anlatıyor film. Dünya Festivallerinden bölümünde gösterilecek bu filme bir şans verin derim. (13.30 / Fitaş 4)

YENİ ÖĞRENCİ: Genç Benoit okulda sürekli itilip kakılmaktadır. Artık buna bir son vermesi gerektiğini düşünür ve kendi çetesini kurar. Okul yaşantınızda belki başınıza gelmiştir, gelmese bile etrafınızda bu tarz olayları gözlemlemişsinizdir. Bir okulda öğrenciler arasında kurulmuş olan hiyerarşinin ve ayakta kalmaya çabalayan bir grup mazlumun hikâyesini eğlenceli bir dille aktaran bu filmi beğenebilirsiniz. (21.30 / Rexx 5)

10 NİSAN:

YILANIN KUCAĞINDA: Amazonlu bir şaman olan Karamakate’nin yolu, kırk yılı aşkın bir süre onun topraklarında yetişen kutsal bir şifa bitkisini arayan iki bilim insanıyla kesişir. Sinemada İnsan Hakları Yarışması bölümünde gösterilecek bu filmi izleme listenize almanızı tavsiye ediyorum. (13.30 / Fitaş 4)

KADINLARIN GÖLGESİNDE: Usta yönetmen Philippe Garrel’den keyifli bir romantik komedi. Genç bir çiftin ilişkisinin sınavdan geçtiği süreci anlatan bu siyah-beyaz film, Yeni Dalga´nın en parlak zamanlarını anımsatıyor. (16.00 / Feriye)

11 NİSAN:

EVA´YA HUZUR YOK: 1952 yılında, Arjantin´in sevilen First Lady´si Eva Peron kanserden öldüğünde bedeni sergilenmek için mumyalanır. Üç yıl sonra askeri darbeyle devrilen Juan Peron ülkeyi terk etmek zorunda kalır. Artık Eva´nın cansız bedenini askeri cunta kontrol etmektedir, hem de bu bedenin sahip olduğu yıkıcı politik kuvvetin farkındalığıyla… Yönetmen cansız bir beden üzerinden ülkesinin acılarla ve hayal kırıklıklarıyla yoğrulmuş yakın tarihine ışık tutuyor. (13.30 / Atlas)

YÜCE SEZAR!: Berlin Film Festivali’nin açılışını yapan bu film Coen kardeşlerin imzasını taşıyor. Bunu takiben güçlü bir oyuncu kadrosunun varlığı da filmi daha da çekici hale getiriyor. 1950’lerin Hollywood’unda geçen filmin mizahı ve göndermesi bol, film çekimleri sırasında, filmin başrol oyuncusu Baird Whitlock kaçırılınca işlerin karmaşaya dönüşmesi üzerine bir film sizi bekliyor. (19.00 / Atlas)

12 NİSAN:

ZORAKİ KOMŞU: Daha önce Alan Bennett´ın iki tiyatro oyununu sinemaya uyarlayan Nicholas Hytner, İngiliz oyun yazarıyla üçüncü kez bir araya geliyor. Zoraki Komşu, Bennett´ın hayatında çok önemli yer tutan gerçek bir dostluğu sinemaya taşıyan, otobiyografik bir metin. Yazar, kendini bir karakter olarak baştan yaratıyor ve 70´lerde tanıştığı, küçük bir karavanda yaşayan yaşlı bir kadınla kurduğu dostluğu kaleme alıyor. (19.00 /Atlas)

TRUMAN: Festivalin merakla beklediğim filmlerinden birisi. Thomas, Madrid’ta yaşayan arkadaşı Julian’ın yanına seyahat eder. İki eski dostun bir araya gelmesiyle hem eğlenceli hem de duygu yüklü bir iş ortaya çıkıyor. Listeye almakta fayda var. (21.30 hem Rexx 1 hem de Fitaş 4)

13 NİSAN

DOĞRU ZAMAN: Yine mizah dolu, eğlenceli bir film var. Film, bir yönetmen ve tanıştığı ressam bir genç kadının geçirdikleri birkaç saatin iki farklı versiyonunu izleyiciye sunuyor. İki karakterin iletişiminin nüanslarla birbirinden ayrıldığı bu iki versiyonda, işlerin nasıl yolunda gidebileceği veya gitmeyeceği, müthiş oyuncu performansları eşliğinde gözler önüne seriliyor. Hong Sang-soo bu dokunaklı, mizah dolu filminde inceliklere zaman ayırıyor. (13.30 / Fitaş 6)

Ulusal Kısa Film Yarışması Filmleri: Eeee hep uzun uzun izleyecek değiliz. Arada ‘kısa’ molalar vermek gerek. Yarışmadaki 10 filmi de saat 16.00’dan itibaren İtalyan Kültür Mezkezi’nde izleyebilirsiniz. Filmlere şu adresten ulaşabilirsiniz: http://film.iksv.org/tr/film/3152 

14 NİSAN

VAHŞİ: Gerek müzikleri gerekse stilize sahneleriyle özgün ve etkileyici bir atmosfere sahip olan Vahşi, risk almayı seven izleyiciler için biçilmiş kaftan. Nicolette Krebitz üçüncü uzun metrajlı filminde, modern toplum hayatının bizi özümüzden uzaklaştırdığına dair söyleme kışkırtıcı bir yorum getiriyor. (13.30 / Fitaş 4)

GÖKDELEN: İngiliz sinemasının harika çocuğu Ben Wheatley´nin yeni filmi Gökdelen, kült yazar J.G. Ballard´ın aynı adlı romanından uyarlama. Başrollerinde Tom Hiddleston, Jeremy Irons ve Sienna Miller´ın bulunduğu film, hikâyenin geçtiği 70´lerin distopya havasını yansıtan bir bilimkurgu; dünyadan soyutlanmış bir gökdelende lüks bir yaşam süren genç bir doktor hakkında. (19.00 / Atlas)

15 NİSAN

APARTMAN HİKÂYELERİ: Paris´in orta yerinde bir apartmanın asansörü çalışmıyor. Bu durum altı insanın kararlarına tesir edecek… Yönetmen Samuel Benchetrit, muhteşem bir detaycılıkla ördüğü yeni filminde hikâyesini bir grup Parislinin hayatındaki kelebek etkisi etrafından kuruyor. (19.00 / Fitaş 6)

MILES AHEAD: Ünlü aktör Don Cheadle, ilk kez yönetmen koltuğuna oturduğu Miles Ahead´de cazın dâhi trompetçisi, kural yıkıcı Miles Davis´i anlatıyor. Miles Ahead, Davis´in dehâsını sergilemek için düz bir anlatımı tercih etmeyen, klişelerden kaçınan, enerjik ve akıcı bir film. (21.30 / Atlas)

16 NİSAN

AĞUSTOS OLAYLARI: Avrupa´nın önemli belgesel sinemacılarından Sergei Loznitsa, yeni filminde tarihin kırılma noktalarından birine, Ağustos Olayları´na, sokak hareketleri üzerinden bakıyor. (16.00 /Atlas)

KARIŞMA ANNE!: Çoğumuza tanıdık gelecek bu anne-kız ilişkisi, Marnie rolündeki usta oyuncu Susan Sarandon´ın müthiş performansıyla renklenen bir komedi. (19.00 / Atlas)

17 NİSAN

BİR KADIN BİR ERKEK: Fransız sinemasının ustalarından Claude Lelouch, bir kez daha kadın-erkek ilişkileri üzerine bir hikâyeyle karşımızda. Romantik izleyicileri baştan çıkaracak bu egzotik aşk filminin müzikleri de bir diğer ustaya, Francis Lai´ye ait. (11.00 / Feriye)

BEN, INGRID: Sinemanın gelmiş geçmiş en büyülü yıldızlarından Ingrid Bergman´ın özel hayatına odaklanan Ben, Ingrid, eleştirmen ve yönetmen Stig Björkman´ın imzasını taşıyor. (13.30 / Beyoğlu)


Doruk Önal – twitter.com/Sosyokopat

Yorumunuz: