Ne oldu?
Anasayfa » Etkinlik-Duyuru » Köken Ergun’un Heroes – Şehitler filminin çoklu gösterimleri SALT Beyoğlu’nda!

Köken Ergun’un Heroes – Şehitler filminin çoklu gösterimleri SALT Beyoğlu’nda!

İlk uzun metrajlı filmi 26-27-28 Nisan’da Açık Sinema’da gösterilecek olan sanatçı, program kapsamında Zeynep Sayın’la söyleşecek.

Köken Ergun, Heroes – Şehitler, 2018

88 dakika. Türkçe ve İngilizce; altyazılı.                                                                

Gösterimler                                     Söyleşi: Köken Ergun ve Zeynep Sayın

26 Nisan Cuma, 19.00                      27 Nisan Cumartesi, 17.00

27 Nisan Cumartesi, 15.00

28 Nisan Pazar, 15.00

Çanakkale Savaşları odağında şehitlik ve kahramanlık kavramlarını inceleyen Heroes – Şehitler, Köken Ergun tarafından üç yılı geçkin bir sürede hazırlandı. Sanatçının ilk uzun metrajlı filmi, ilk kez 2018’de Sidney’deki Artspace’te gösterildi.

Gelibolu Yarımadası’nda elliden fazla turu kayıt altına almadan önce bölgeye ziyaretler gerçekleştiren Ergun, Türkiye, Avustralya ve Yeni Zelanda’dan tur rehberleriyle yakın bir çalışma yürüttü. Rehberlerin savaş tasvirleri, turlara katılanların görüşleri ve kostümlü temsilî canlandırmalardan görüntüleri bir araya getiren film, ayrı kültürlerin ortak bir tarihi nasıl deneyimlediği, yorumladığı ve aktardığına dikkati çekiyor.

Heroes – Şehitler’in SALT Beyoğlu’ndaki çoklu gösterimleri kapsamında, sanatçı ile Leipzig Güzel Sanatlar Akademisi’nde (HGB) misafir öğretim görevlisi Zeynep Sayın 27 Nisan’da Açık Sinema’da bir söyleşi yapacak.

Köken Ergun ve Zeynep Sayın’ın Açık Sinema’daki söyleşilerinin içeriğine dair hazırladıkları kolaj Avustralya-Türkiye ortak yapımı Heroes – Şehitler filmi, Australian War Memorial, Protocinema ve Artspace’ın ortak siparişi ve SAHA Derneği ile Çanakkale Bienali İnisiyatifi’nin ek desteğiyle üretilmiştir.

 

* Köken Ergun’un Heroes – Şehitler (2018) filminden bir kare; sanatçının izniyle.

Yorumunuz:

Free WordPress Themes - Download High-quality Templates