Ne oldu?
Anasayfa » Etkinlik-Duyuru » Neşet Kutluğ Sinemaseverleri, Toy İstanbul’da Michael Haneke Sinemasını Keşfetmeye Davet Ediyor!

Neşet Kutluğ Sinemaseverleri, Toy İstanbul’da Michael Haneke Sinemasını Keşfetmeye Davet Ediyor!

Sinema, müzik ve fotoğraf tutkunu, yazar Neşet Kutluğ, 18-19 Kasım’da TOY İstanbul’da gerçekleştireceği “Yönetmen Sineması İncelemeleri” başlıklı atölyede Michael Haneke sinemasını mercek altına alıyor. Katılımcılarla birlikte; yönetmenlerin kişilikleri, üslup ve dilleri ile bu dili yaratırken kullandıkları araçlar üzerine, yönetmen sinemasında kısa yolculuklar yapmayı amaçlayan atölye, sinemaseverleri bu defa usta sinemacı Haneke hakkında bir keşfe çıkmaya davet ediyor.

Günümüzün en parlak ustalarından biri olan Michael Haneke’nin sineması, izleyiciyi pasifize etmek yerine ona inatla sorular yönelten, onu içine çekmek yerine uzakta tutan, izlediği filmi tüketmesine ve onunla uzlaşmasına fırsat vermeden izleyiciyi kışkırtan ve diyaloga iten bir sinemadır. Haneke’nin merkeze aldığı sorun şiddetin izleyiciye nasıl sunulacağı değil, izleyicinin bu şiddet ve onun temsilleri karşısındaki konumunun, kendisine nasıl sunulacağıdır.

Neşet Kutluğ’un TOY İstanbul ev sahipliğinde gerçekleştireceği atölyede; katılımcılar Michael Haneke sinemasının bu huzursuzluk veren dünyasında bir yolculuğa çıkacaklar. Yönetmenin filmlerinden örneklerle, her filminde başka bir konu üzerinden tekrar tekrar anlattığı o biricik öyküsünü birlikte bulup çıkarmaya çalışacak olan katılımcılar, onun kim olduğunu, yöntemlerini, üslubunu birlikte araştıracaklar.

Sinemaya meraklı herkes için keyifli bir yolculuk sunan “Neşet Kutluğ ile Yönetmen Sineması İncelemeleri – Michael Haneke” atölyesi, 18-19 Kasım 2017 tarihlerinde 14.00 – 17.00 saatleri arasında TOY İstanbul’da gerçekleşecek. Atölyeye katılmak için, toyistanbul.com/atolyeler-basvuru adresinden ön kayıt formunun doldurulması gerekmekte.

Adres:  Maçka Gmall – Harbiye, Kadirgalar Cad.

No:3 34367 Maçka/İstanbul

Tel:      +90 212 970 28 69

Atölyeler için: [email protected]

NEŞET KUTLUĞ HAKKINDA

1959 yılında İstanbul Kadıköy’de doğdu. Kadıköy Maarif Koleji ve Boğaziçi Üniversitesi Yöneticilik Bölümü’nü bitirdi. İstanbul Fotoğraf ve Sinema Amatörleri Derneği’nde fotoğraf dersleri verdi ve ortak fotoğraf atölyeleri yaptı. Akbank Sanat’ta Yalçın Savuran ile birlikte 2 yıl süren Yönetmen Sineması etkinlikleri düzenledi. Son 8 yıldır çalışma hayatını sivil toplum kuruluşlarında sürdürüyor. Fotoğrafya adlı e-dergisinde sinema yazıları yazmaktadır. 2012’de yerleştiği Cunda Adası’nda eşi Reyhan Yaman ile birlikte yaşıyor.

Yorumunuz:

Free WordPress Themes - Download High-quality Templates