Ne oldu?
Anasayfa » İfİstanbul2015 » Suriye !f İstanbul’da ses veriyor!

Suriye !f İstanbul’da ses veriyor!

NomaOmran01

12 Şubat’ta başlayacak !f İstanbul, Suriyeli sığınmacıların yaşadıklarına ses olabilmek amacıyla çok özel bir program hazırladı. Yılın en zor izleme deneyimlerinden biri sayılan “Gümüş Suyu: Suriye Otoportresi”nin gösterileceği festivalde, Suriye’nin ünlü opera sanatçısı Noma Omran da bir konser verecek!

İş Bankası Maximum Kart partnerliğinde 12 Şubat’ta başlayacak 14. !f İstanbul Uluslararası Bağımsız Filmler Festivali’nin bu yılki odak ülkesi Suriye olacak ve Fransa Konsolosluğu, Fransız Kültür Merkezi, Uluslararası Göç Örgütü (IOM) ve Babylon’un katkılarıyla gerçekleşecek gösterimlere ve özel etkinliklere ev sahipliği yapacak.

!f İstanbul, ülkelerindeki savaş yüzünden evlerinden kaçıp Türkiye’ye sığınan 2 milyondan fazla Suriyeli’nin ötekileştirilip tehdit altında tutuldukları hayat koşullarına ses olabilmek amacıyla, Suriyeli sinemacıları ve sanatçıları İstanbul’da bir araya getirecek. Suriye sinemasından üç etkileyici filmin gösterileceği !f İstanbul’da, savaş ve direniş  zamanında sinema yapmak konulu bir sohbet ve Noma Omran’ın da sahne alacağı özel bir gece gerçekleşecek.

Cannes’ın sarsıcı filmi !f İstanbul’da!

Paris’te sürgünde yaşayan Suriyeli yönetmen Ossama Mohammed’in, Suriye’de yaşayan Kürt yönetmen Wiam Simav Bedirxan’ın internet yoluyla gizlice gönderdiği görüntülerle birlikte yönettikleri, galasını yaptığı Cannes’da izleyenleri sarsan ve yılın izleme deneyimi en zor filmlerinden “Silvered Water, Syria Self-Portrait/Gümüş Suyu: Suriye Otoportresi” festivalin Aşk ve Başka Bi’ Dünya Yarışması’nda yer alırken; 1980’lerde tutuklanıp 16 yıl hapis yatmış ve sonra 2011’deki Suriye ayaklanmasını desteklemiş entelektüellerden olan Yassin’in kaçış hikâyesini anlatan, Mohammad Ali Atassi ve Ziad Homsi belgeseli “Our Terrible Country/Bizim Dehşet Dolu Ülkemiz” ve Liwaa Yazji’nin Suriye’de savaş ve şiddetten, işgalden ve tutuklanmalardan kaçmak için evlerini terk eden insanların, ya evlerini terk etmeden önceki, ya da hemen sonraki dönemlerini takip eden filmi Haunted/Ruh İşgali festivalin “Ev” bölümünde karşımıza çıkacak.

 

Festivalin sözel etkinliğinde de bu üç filmin yönetmenleri 19 Şubat’ta SALT Beyoğlu’nda bir araya gelecek ve “Suriye bize ne anlatıyor?” başlıklı sohbete katılarak kendi filmlerinin hikâyeleri üzerinden savaş ve direnişe karşı sinemanın gücünü konuşacaklar.
Suriye’nin en ünlü seslerinden Noma Omran İstanbul’da!

!f İstanbul’un bu yıla özel !f music gecesi “Suriye Ses Veriyor” ise, 18 Şubat’ta saat 20:30’da Babylon’da gerçekleşecek. “Gümüş Suyu: Suriye Otoportresi” filminde sesiyle hayran olduğumuz, Suriye topraklarının yetiştirdiği en ünlü opera sanatçısı sayılan Noma Omran’ın sahne alacağı gecenin biletleri, öğrenci 30 TL, tam 40 TL olarak biletix’te satışa sunulacak ve gecenin tüm geliri Hamiş- Suriye Kültür Evi’ne aktarılacak.

Yorumunuz:

Free WordPress Themes - Download High-quality Templates